Čokolády

Obľúbená pochúťka väčšiny ľudí

Ťažko nájdete niekoho, kto nemá rád čokoládu. Čokoláda je potešením pre všetkých bez ohľadu na vek. Je skvelým darčekom pre blízkych, milujú ju aj deti a dokáže dodať energiu v ťažký pracovný deň. 

Ako vzniká čokoláda?

V zásade všetky čokolády na celom svete pozostávajú zo štyroch zložiek - kakaová hmota, tuk/kakaové maslo, cukor a mliečne výrobky. V súčasnosti už ale existujú aj špeciálne bezlaktózové varianty.

Kakaové bôby sa zbierajú z kakaovníkov, následne sa lúpu, pražia a melú, až kým nie sú tekuté. Táto tekutina obsahuje kakaové maslo a kakaové sušiny, do ktorých sa pridáva cukor a mliečna sušina, aby vytvorili lahodnú pochúťku, ktorú obľubuje až 9 z 10 ľudí na svete. Všeobecne platí, že čím vyšší je obsah kakaa v porovnaní s cukrom a mliečnou sušinou, tým je čokoláda chutnejšia a kvalitnejšia. Na výrobu 1 kg čokolády je potrebných viac ako tisíc kakaových bôbov.

Na trhu je množstvo skvelých značiek, všeobecne ich však môžeme rozdeliť do troch druhov: horká čokoláda, mliečna čokoláda a biela čokoláda. Medzi známe značky patrí napríklad Milka čokoláda, Orion čokoláda či čokoláda Figaro. Mimoriadne známa a obľúbená na celom svete je pre svoju jedinečnú chuť aj belgická čokoláda

Čokoláda je zdraviu prospešná

Čokolády obsahujú endorfíny - hormóny šťastia, ktoré pomáhajú zlepšiť náladu. Zároveň sa podieľajú na ďalších zdravotných výhodách pre človeka. Sú dobrým zdrojom antioxidantov, zlepšujú prietok krvi a znižujú krvný tlak. Taktiež sa môžu podieľať na znížení rizika srdcových chorôb a zlepšovať celkovú funkciu mozgu. 

Či už hľadáte najkvalitnejšie belgické čokolády, alebo dačekové čokolády dokonca jednoduchú mliečnu čokoládu, z našej širokej ponuky si rozhodnete vyberiete to pravé pre vaše potreby.