Veľkoobchod a výdajné miesto eshopu sú presťahované! Nájdete nás na adrese Družstevná 5433/1, Senica časť Čáčov (v areáli oproti záhradnému centru Beňa). Mapku nájdete tu. 

Whisky

Vychutnajte si kvalitnú whisky

Whisky alebo whiskey patrí medzi najpopulárnejšie alkoholické nápoje na svete. Vyrába sa z kvaseného obilia, pričom rôzne druhy obilia sa používajú pre rôzne odrody. Chuť whisky ovplyvňuje najviac množstvo pridaných obilnín, ako sú jačmeň, sladový jačmeň, raž, pšenica, či kukurica a doba zrenia, ktorá trvá zvyčajne 2 až 15 rokov. Na zrenie sa najčastejšie používajú drevené sudy, vyrábané z bieleho dubu. 

Whisky alebo whiskey?

V angličtine sa názov whisky používa pre destilované nápoje z Veľkej Británie a z Kanady, kým názov whiskey sa používa pre destiláty vyrábané v Írsku a v USA. Už podľa názvu teda jednoducho zistíte jej krajinu pôvodu. 

Najkvalitnejšie whisky

Ak si chcete vychutnať naozaj kvalitnú whisky, pravdepodobne sa budete pozerať po whisky zo Škótska, Írska alebo z USA. Tieto krajiny sú čo sa týka výroby whisky najznámejšie a najpopulárnejšie. Všetky 3 krajiny však na kvalitu whisky pozerajú mierne odlišne a preto medzi nimi nájdeme podstatné rozdiely. 

Škótska whisky

Škótska whisky má zvyčajne výraznú dymovú chuť, ktorú jej dodáva rašelina, ktorá sa používa na vykurovanie. Pravá škótska whisky sa môže vyrábať len z 3 surovín: vody, jačmeňa a kvasiniek. Poctivá škótska whisky sa destiluje dvakrát, pričom jej obsah alkoholu môže byť aj 70 percent. Medzi najznámejšie whisky zo Škótska patria Johnnie Walker, Ballantines, či Whisky Chivas Regal.

Írska whiskey

Írska whiskey má oproti whisky zo Škótska jemnejšiu chuť (na vykurovanie sa nepoužíva rašelina) a zvyčajne o niečo nižšiu cenu. Rovnako ako škótska whisky, aj tá írska sa môže vyrábať z rovnakých 3 surovín (voda, jačmeň a kvasinky). Írska whiskey sa destiluje trikrát. Najpopulárnejšími a najlepšími zástupcami írskych whiskey sú Jameson, Tullamore, či Whiskey Bushmills

Ako sa správne pije whisky?

V prvom rade, neexistuje jeden zaručený návod ako piť whisky. Ide skôr o rady a tipy od výrobcov. Ideálny pohár na vychutnávanie si kvalitnej whisky je vyšší štíhly pohár s rovnými bokmi a stopkou, ktorý je vyrobený z tenkého skla. 

Najjednoduchším a základným spôsobom ako sa pije whisky, je piť ju čistú. Prvý malý dúšok poválajte pod jazykom niekoľko sekúnd. Tak sa najlepšie vychutná jej chuť, sila a aróma. Jednotlivé dúška striedajte so studenou vodou. 

Ďalším spôsobom je piť whisky s nakvapkaním niekoľkých kvapiek vody do whisky. To jej miernej zvýrazní chuť a umocní kvalitu. Kvapky vody pridávajte po troškách, kým nájdete tú správnu chuť, ktorá vám vyhovuje. 

Okrem tradičných whisky zo Škótska, Írska a z USA si u nás môžete objednať aj slovenskú whisky Nestville, ktorá sa už dlhé roky vyrába v Hniezdnom pri Starej Ľubovni. Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek krajinu, značku, či príchuť, želáme vám šťastné chvíľe pri vychutnávaní si tej najlepšej whisky!