Všetky naše kamenné prevádzky sú otvorené. 

Rum je nášmu srdcu v Gaza.sk najbližší, tento destilát z cukrovej trstiny je hitom súčastnosti a svetový výrobci sa predháňajú vo variácii chutí a vôní, ktoré ponúknú. 

Tieto chute a vôňe sa Vám snažíme sprostredkovať v našej ponuke, kde nájdete širokú paletu rôznych druhov a značiek rumu.

Domovina rumu

Rum sa síce vyrába po celom svete, ale jeho domovom sú exotické Antily, kde sa na každom ostrove vyvinula úplne špecifická varianta tohto nápoja. 

Kubánsky rum je napríklad ľahší a suchší než jamajský rum. Pri rume z Barbadosu je oceňované hlavne nevtieravé a čisté aróma a zase rum z Portorika má svoju typickú trpkú príchuť. Takisto ako mnoho ďalších destilátov je rum liehovinou, ktorá sa vyrába z prebytkov, v tomto prípade z inak bezcennej melasy pri spracovaní cukrovej trstiny.   

Bohaté dejiny 

Kto ako prvý prišiel na nápad nechať kvasiť a nato destilovať prebytočnú cukrovú vodu, dnes nikto nedokáže s presnosťou určiť. Boli to otroci, pre ktorých sa stal život na plantážach cukrovej trstiny kvôli rumu znesiteľnejší, alebo túto liehovinu objavili kolonizátori? 

Taktiež nie je jasné odkiaľ pochádza označenie rum, či z kreolského slova "rumbuillon" (vzbura), z latinského "saccharum" (cukor) alebo z malajzijského pomenovania cukrového likéru "brum". 

Jedno je však isté, rum sa celosvetovo preslávil vďaka Angličanom. V 18. storočí bola totiž táto pálenka z cukrovej trstiny podávaná na vojnových lodiach ako posilujúci nápoj britských námorníkov. Takto sa postupne rozšírila do celého sveta. 

A ako sa vlastne rum na britské ostrovy dostal? Traduje sa, že admirál Pen, britský dobyvateľ Jamajky, nahradil vtedy bežnú prídelovú dávku, galon piva 4,5l, jednou pintou rumu 0,586l. 

To sa ukázalo ako múdre rozhodnutie, len krátno nato. V západoindickom loďstve sa v dôsledku tropického klimatu a dlhotrvajúcemu vetru skazila pitná voda. Napriek tomu námorníkov nepostihol natoľko obávaný mor, pretože mali imunitu vytvorenú vďaka veľkej konzumácii rumu. Po tejto skúsenosti zaistila admiralita od roku 1731 dostatok rumu pre celé britské námorníctvo.