Liehoviny - Nicolaus
Napoleon Imperial 36% 0,7L (12ks)
Poradca
Čo sú liehoviny?
Liehovina sa dá vyrobiť takmer zo všetkého. Destiláty aj liehoviny sú tzv. „tvrdý alkohol“, ktorý v súčasnosti obsahuje najmenej 22,5 % alkoholu. Na Slovensku sa najčastejšie vyskytujú destiláty či liehoviny s obsahom 38% a 40%, prípadne s obsahom 50% alkoholu. Z rafinovaného liehu, do ktorého sa pridávajú rôzne farbivá, cukry, karamely, sa vyrába liehovina určitej kvality. Pri jej spracovaní je základnou surovinou zväčša obilný lieh, ktorý obsahuje väčšinou viac ako 15 -20 % kvasného liehu.
Aký je rozdiel medzi liehovinou a destilátom?
Liehovina a destilát nie sú to isté. Rozdiel medzi liehovinou a destilátom môžeme vidieť už pri príprave. Hlavnou zložkou liehovín je lieh, ktorý sa však nezískava kvasením ovocia ako to je pri destilátoch, ale z iných surovín, najčastejšie z obilia. Ovocná chuť sa dosahuje pridaním rôznych aróm a dochucovadiel kvôli jemnej chuti.
Destiláty sa vyrábajú z ovocia, ktoré je kvalitné a zrelé a nemôže hniť či obsahovať kúsky listov alebo stopiek. Keď sa ovocie spracuje, vznikne kvas, pri ktorom sa cukor premení na lieha. Spracovaný kvas sa potom destiluje.
Typy liehovín
Medzi základné druhy liehovín patrí napríklad borovička, slivka, marhuľa, či vodka.
Borovička je ľahký svieži tvrdý alkohol vyrobený z jalovcového destilátu s pridaním jemného liehu a vody.
Slivka 40% 0,7l sa vyrába najmä tradičným postupom z prírodných ingrediencií. Na výrobu sa používa to najlepšie ovocie zo slovenských sadov a záhrad. Vďaka niekoľkonásobnej opakovanej destilácii a pozvoľným ochladzovaním vzniká jej obdivuhodná jemnosť. Farbu a chuť dotvára plod ovocia, ktorý sa ukrýva aj vo vnútri fľaše.