Veľkoobchod a výdajné miesto eshopu sú presťahované! Nájdete nás na adrese Družstevná 5433/1, Senica časť Čáčov (v areáli oproti záhradnému centru Beňa). Mapku nájdete tu. 

Koňak

Preneste sa dúškom kvalitného koňaku do slávneho francúzskeho regiónu Cognac

Cognac je druh brandy vyrobeného z vína, ktoré sa destiluje a potom zreje v sudoch. Aby sa brandy kvalifikovala ako koňak, musí byť vyrobená podľa špecifických pokynov a z hrozna z regiónu Cognac. Pravý Cognac pochádza zo západneho Francúzska, z okolia mesta Cognac, po ktorom zdedil svoj názov.

V závislosti od značky a zmesi hrozna a od jeho vekového označenia sa Cognac vyznačuje rôznymi tónmi a príchuťami. Cognac sa však vo všeobecnosti môže pochváliť ovocnými príchuťami, korením a príležitostnými tónmi tabaku.

Čo znamenajú písmená na fľaši?

Všimli ste si, že koňakové fľaše bývajú často ozdobené písmenami celej abecedy? Tieto písmená označujú dobu zrenia koňaku. VS znamená „veľmi špeciálne“ (napríklad koňak Hennessy VS alebo koňak Courvoisier VS) a to, že koňak starne najmenej dva roky v dubovom sude na koňak, zatiaľ čo označenie VSOP (napríklad koňak Martell VSOP) alebo „Very Superior Old Pale“ znamená, že cognac zrel najmenej štyri roky. No a označenie XO alebo „Extra Old“ predstavuje zrenie minimálne desať rokov.

Čím dlhšie koňak starne, tým bohatšie ovocné a orieškové tóny bude mať.

Ako piť koňak?

Vzhľadom na bohatú históriu a povesť koňaku ako jednej z najprestížnejších liehovín na svete existuje veľa rôznych názorov na správny spôsob, ako si ho čo najlepšie vychutnať.

Väčšina ľudí si vychutnáva kvalitný koňak čistý s kvapkou vody, ktorá v ňom odhalí viac ovocných, kvetinových a korenistých aróm. Do koňaku si môžete pridať aj dve kocky ľadu, čím ho zriedite a znížite intenzitu alkoholu. Dobrý koňak sa však vynikajúco pije aj v miešaných nápojoch, môžete ho konzumovať napríklad s tonicom.