Všetky naše kamenné prevádzky sú otvorené. 

Ak hľadáte kvalitné brandy či koňaky, ste na správnom mieste. Koňaky a brandy sú ideálne pre celoročné potešenie.

Na svoje si u nás prídu milovníci obľúbenej Metaxy, známeho koňaku Hennessy, ale aj menej známych, no za to chutných značiek koňakov a brandy.

Spoznajte rozdiel medzi koňakom a brandy

Čo je brandy?

Ide o akýkoľvek destilát vyrobený z kvasenej ovocnej šťavy. Môže sa vyrábať z hrozna alebo iného ovocia, napríklad jabĺk (Calvados je známa jablková pálenka z Francúzska). Brandy môže pochádzať odkiaľkoľvek na svete.

Čo je koňak?

Narozdiel od brandy, pravý cognac pochádza z regióna Cognac vo Francúzsku a musí byť vyrobený z bieleho hrozna, najmä z hrozna Ugni Blanc. 

Výroba koňaku

Kvalitný koňak sa destiluje dvakrát, vždy v medených destilačných nádobách, a necháva sa najmenej dva roky zrieť v sudoch z francúzskeho duba. V takom prípade je označený ako „VS” (Very Special). Vek a kvalitu fľaše ešte následne určujú tieto označenia:

VSOP (Very Superior Old Pale): pálenka musí dozrievať najmenej štyri roky v sudoch z francúzskeho duba.

XO (Extra Old): pálenka musí dozrievať najmenej šesť rokov v dubových sudoch na koňak z francúzskeho duba.

Ako ich piť?

Koňak aj brandy sa pijú podobne. Najlepšie si ich vychutnáte pri teplote 19 ° C, v pohári určenom pre konzumáciu koňaku - pohárik na koňak má krátku nožičku a hore je zúžený.

Koňak a brandy by sa mali skladovať v kolmej polohe pri izbovej teplote.

Ochutnajte niektorý z koňakov obľúbených po celom svete. Odporúčame napríklad vyhľadávaný koňak Martell, či chutný koňak Courvoisier. Z brandy zase vyskúšajte grécku Metaxu, ktorá je vyrobená zo zmesi brandy, originálneho korenia a vína alebo slávnu arménsku brandy Ararat.