Veľkoobchod a výdajné miesto eshopu sú presťahované! Nájdete nás na adrese Družstevná 5433/1, Senica časť Čáčov (v areáli oproti záhradnému centru Beňa). Mapku nájdete tu. 

Brandy

Čo je brandy?

Brandy je liehovina vyrobená z destilovaného vína alebo iných kvasených ovocných štiav. Destilátori používajú na výrobu destilátov najrozmanitejšie vína vrátane ovocných vín z jabĺk, hrušiek, čerešní, sliviek a iného ovocia.

Brandy môže narozdiel od koňaku pochádzať z odkiaľkoľvek na svete.  

História brandy

Nie je prekvapením, že najlepšie brandy pochádzajú z oblastí, ktoré boli kedysi známe svojimi vínami. Najslávnejšie brandy na svete pochádzajú z francúzskeho Cognacu a Armagnacu.

Vinári vynašli brandy omylom pred stáročiami. Snažili sa, aby ich vína boli „kompaktnejšie“, aby ich bolo možné jednoduchšie dodávať. Chceli z vína odstrániť časť vody, aby sa ľahšie prepravovalo, a potom pridať rovnaké množstvo vody, akonáhle sa sudy dostanú na miesto určenia.

Čoskoro si uvedomili, že tento destilát má oveľa komplexnejšiu chuť ako pôvodné víno, a tak sa ho rozhodli predávať ako „pálenku”.

Výroba brandy

Vek je pri pálenke viac než len číslo. Duch dozrieva v drevených sudoch, ktoré dodávajú svoje vlastné chuťové tóny a tiež prehlbujú farbu a arómu liehu. Každá fľaša by mala mať jeden z nižšie uvedených štítkov, ktoré vás informujú o tom, ako dlho brandy dozrievala:

Very Special (VS): Vo veku najmenej dva roky

Very Special Old Pale (VSOP): Vo veku štyri a viac rokov

Extra Old (XO): Vo veku minimálne šesť rokov

Ako podávať brandy

Vo všeobecnosti je brandy najlepšie, keď sa podáva pri izbovej teplote. Staršie ročníky brandy sú vynikajúce na samostatné vychutnávanie. Do pohára môžete tiež pridať kvapku vody či kocku ľadu.

Ochutnajte španielsku brandy Carlos I. Imperial, vynikajúcu 5-ročnú brandy Ararat či ostatné brandy, ktoré nájdete v našom e-shope.