Všetky naše kamenné prevádzky sú otvorené. 

Brandy

Brandy je anglické označenie pre vínnu pálenku – a bežné medzinárodné druhové pomenovanie, ktoré sa používa pre vínne pálenky, ktoré nepochádzajú z Francúzska (koňak a armaňak) alebo z Nemecka (weinbrand). Skrátka, všade, kde sa pestuje hrozno, tam sa páli vínovica.

Keď sa však u nás hovorí o brandy, vzťahuje sa tento pojem spravidla na pálenky pochádzajúce zo Stredomoria. Najznámejšie značky brandy sú pôvodom zo Španielska a Talianska. Avšak aj v Grécku žijú majstri v umení destilovať z vína liehoviny s vysokým obsahom alkoholu.

Brandy zo Španielska

Oheň na jazyku, zamat v hrdle a teplo v žalúdku – tak popisujú milovníci  brandy v Andalúzii. Tu tiež začína história španielskeho brandy. Na Iberský poloostrov prichádza umenie destilácie na začiatku 8.storočia spoločne s Maurami. Do širšieho povedomia sa však dostalo brandy až o mnoho storočí neskôr, so začiatkom španielskeho obchodovania s vínom s Holanďanmi a Britmi. V 18.storočí už bol španielsky variant koňaku preslávený po celej Európe. Pri vývoji a výrobe španielskeho brandy sa zišlo niekoľko šťastných náhod. Vynikajúca vínna réva, vhodná klíma a veľké skúsenosti pri produkcii sherry. Preto neprekvapí fakt, že mnoho veľkých producentov brandy je dobre známych i vo svete sherry.

Chuť brandy je takisto ako u koňaku alebo vínnej pálenky úplne závislá na pomere a kombinácii najrôznejších destilátov. Pri uskladňovaní používajú producenti brandy rovnaký postup ako výrobcovia sherry, tzv. metódu solera. Vďaka nej vznikajú úplne individuálne chuťové odtiene.

Ďalším spoločných prvkom je, že sa brandy väčšinou necháva dozrievať v sudoch po sherry.

K u nás najznámejším značkám španielskoho brandy u nás patria destiláty Soberano a Carlos I. Každý výrobca pritom ponúka odlišnú kvalitu. Tá je vyznačená na etikete – rovnako ako u koňaku – pomocou symbolov V.S., V.S.O.P. a X.O. Tieto symboly sú doplnené označením kvality a veku: „Solera“, „Solera Reserva“ a „solera Gran Reserva“.

Talianske brandy

Veľké úspechy, ktoré na európskych trhoch v 19.storočí slávil koňak a španielske brandy, vyvolali prvé pokusy o destilovanie vína aj v talianskych vinárskych oblastiach. Dva najznámejšie druhy talianskeho brandy predstavujú značky, ktoré patria veľkým koncernom Vecchia Romagna a Stock XO.

Metaxa, grécke brandy

Metaxa je nadradený pojem pre grécke vínne destiláty. Jedná sa však zároveň o chránenú značku.

Slávny grécky vínny destilát nesie meno zakladateľa firmy Spyrosa Metaxu. Ten kúpil v roku 1880 so svojimi dvomi bratmi v oblasti Pireus rozsiahle vinice umiestené vo vynikajúcej polohe. Experimentoval s miešaním najrôznejších vín a od roku 1888 začal  destilovať tzv. „Metaxu“.

Pri stavbe prvej pálenice bola nájdená antická minca s vyobrazením bojovníka zo Salaminy. Tak vznikla značka firmy, ktorá sa dodnes nachádza na etiketách. Dnes je Metaxa rozšírená v 110 zemiach sveta.

Páli sa z červeného hrozna a obsah alkoholu sa pohybuje medzi 38-40%. Je ponúkaná v rôznej kvalite, ktorá je na etiketách vyznačená počtom hviezdičiek. Líši sa nielen vekom, ale aj chuťou a charakterom. Metaxa sa podáva čístá, s ľadom alebo ako miešaný nápoj.